Tanie ogrzewanie? Jak je wybrać, by płacić najtaniej i nie żałować

Tanie ogrzewanie? Jak je wybrać, by płacić najtaniej i nie żałować

 

Czy tanie ogrzewanie jest w dzisiejszych czasach w ogóle możliwe? W Internecie znajdziesz mnóstwo porad, o tym jak tanio ogrzewać dom. Mimo tej łatwości zdobycia informacji właściciele domów i mieszkań wciąż są rozczarowani, widząc rachunki za ogrzewanie. Niestety całymi dniami możesz dokształcać się, jakie ogrzewanie domu wybrać i wciąż czuć się zagubionym. W tym artykule poznasz najważniejsze zmienne, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze ogrzewania. Dzięki temu Twój budynek będzie możliwie tani w ogrzewaniu, a Ty wybierzesz faktycznie najtańszy sposób ogrzewania bez wchodzenia w nieistotne szczegóły, które tylko utrudniają podjęcie właściwej decyzji.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co ma największy wpływ na koszty ogrzewania
  • Czy istnieje recepta na tanie ogrzewanie
  • Czy koszt surowca grzewczego ma największy wpływ na ceny
  • Dlaczego przed wyborem rodzaju ogrzewania, musisz znać zapotrzebowanie energetyczne budynku
  • Czy i jaki wpływ na ogrzewanie domu ma strefa klimatyczna, w której mieszkasz

 

Tanie ogrzewanie – co tak naprawdę ma największy wpływ na koszty ciepła

Planujesz kupić nowe grzejniki? Myślisz o wymianie pieca? Budujesz się? Prawdopodobnie nie masz stuprocentowej pewności, czy będziesz w stanie pokryć koszty ogrzewania domu, tym źródłem ciepła, o którym myślisz. Dlatego, zanim wydasz pieniądze, musisz wiedzieć, co naprawdę wpływa na wysokość Twoich opłat za ogrzewanie, by wybrać w pełni świadomie.

Ceny za ciepło rosną. Czy jest więc uniwersalna recepta na tanie ogrzanie budynku, mieszkania czy domu jednorodzinnego? Wiele osób niestety wybiera sposób ogrzewania domu na podstawie błędnych niepełnych informacji, na zasadzie: „gaz drożeje, energia elektryczna idzie w górę, więc ani jedno, ani drugie się nie opłaca”. Natomiast ktoś ogrzewający pomieszczenia gazem, może mieć wciąż niższe koszty od ogrzewającego budynek tańszym węglem. Jak to możliwe? Poznaj po kolei cztery najważniejsze zmienne wpływające na Twoje koszty ogrzewania, których prawdopodobnie nie brałeś pod uwagę.

1. Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Im budynek słabiej ocieplony i większy, tym wyższe wydatki na energię cieplną. Nawet w starszych domach, ale dobrze docieplonych, koszt ogrzewania może być niższy od nowoczesnego, ale „nieszczelnego” domu. Słabe docieplenie budynku generuje duże straty, ponieważ ciepło „ucieka”, przez cienkie ściany, okna i niedocieplone mury co zwiększa zużycie energii do utrzymania optymalnej temperatury. Wydajny piec spokojnie sobie poradzi z zapewnieniem komfortu cieplnego, ale koszty będą wysokie. Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, by obniżyć straty ciepła, nie mieć problemów z ogrzewaniem, a stosunek kosztów do uzyskanego komfortu był optymalny? Wszystko wyjaśniamy na końcu artykułu. Tymczasem drugi czynnik, to…

 

2. Koszt surowca grzewczego

Cena surowca, który zasila twój system ogrzewania, to drugi z najważniejszych czynników wpływających na koszty ogrzewania. Niestety jest to czynnik, na który nie masz wpływu. Mimo to cena surowca jest czymś, na czym przede wszystkim powinieneś się skupiać, bo obok zapotrzebowania energetycznego domu, to właśnie koszt surowca najbardziej decyduje o opłacalności Twojego wyboru. Obserwuj informacje, aktualne ceny i ich wahania, by mieć jak najwięcej dobrych danych do wyboru odpowiedniego surowca grzewczego. Nad stawkami za prąd, gaz, węgiel, drewno lub inne paliwa stałe nie masz kontroli.

Czy to w ogóle możliwe, by uniezależnić się od rosnących cen gazu i węgla? Tak! I jeszcze dostaniesz na to maksymalne dofinansowanie!

 

Sprawdź, jak obniżyć koszty ogrzewania pompą ciepła Hero premium

3. Rodzaj ogrzewania

Ogrzewanie niskotemperaturowe — podłogowe, ścienne, czy wysokotemperaturowe — grzejnikowe nowoczesne, czy grzejnikowe starego typu? Co się bardziej opłaca? Które grzejniki mają więcej zalet? Czy samo ogrzewanie ścienne wystarczy, by utrzymać komfortowe warunki cieplne każdego pomieszczenia? Czy lepiej sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym? Które typy kaloryferów są bardziej efektywne? Na szczęście już wiesz, że każdy budynek jest inny. Nawet dwa domy stojące przy tej samej ulicy, o podobnym metrażu mogą bardzo różnić się od siebie w kosztach wydatków na energię. Jeżeli u sąsiada najkorzystniej wypada ogrzewanie pompą ciepła zasilaną elektrycznie, u Ciebie może się okazać, że będzie dużo droższe. Dlatego przed wyborem grzejników, żeby nie popełnić kosztownego błędu, musisz znać zapotrzebowanie energetyczne swojego budynku i koszt surowca grzewczego, o czym pisaliśmy wcześniej. Ostatnim z najważniejszych elementów, które pomogą Ci ocenić, czym ogrzewać wnętrze, by było najtaniej jest…

 

4. Strefa klimatyczna

W Szczecinie na uzyskanie tej samej temperatury wydasz mniej niż w Zakopanem, ponieważ te miasta leżą w różnych strefach klimatycznych. W Zakopanem, gdzie jest zimniej, by zapewnić i utrzymać komfort termiczny, trzeba doprowadzić więcej energii. Dlatego nie tylko ceną surowca należy kierować się przy wyborze źródła ciepła w domu. Strefa determinuje ilość energii, którą trzeba dostarczyć do budynku i dotyczy to każdego źródła ciepła. Natomiast strefa klimatyczna wpływa w bardzo istotny sposób na sprawność pompy ciepła. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, pompa ciepła jako jedyne zależne są od temperatury zewnętrznej. Dlatego opłacalność grzania nią tak bardzo różni się w zależności od miejsca i nie zawsze pompa ciepła jest sposobem na tanie ogrzewanie elektryczne. Jak widzisz duże znaczenie dla zużycia energii, a więc i ceny, jaką zapłacisz, ma wpływ środowiska naturalnego. No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, w której strefie klimatycznej leży Twój budynek? I jak obliczyć wpływ tego położenia, na koszt ogrzewania? Sprawdźmy najpierw…

 

Który rodzaj ogrzewania wychodzi najtaniej?

Już wiesz, że patrząc tylko na obecny koszt surowca, nigdy nie otrzymasz właściwej i pełnej odpowiedzi na pytanie, czym ogrzewać dom najtaniej. Na ogrzewanie wydajemy rocznie mnóstwo pieniędzy z naszych domowych budżetów. Ceny za energię elektryczną to kolejna, duża pula wydatków, a dostawcy energii elektrycznej wciąż podnoszą stawki. Właśnie ta niepewność może utrudniać decyzję, o tym, czy wybrać ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, gaz czy węgiel, tak by obniżyć rachunki i uzyskać komfort cieplny dla mieszkańców i ich dobre samopoczucie.

Dlatego przygotowaliśmy kalkulator, który pomoże Ci poznać faktyczne koszty grzania pompą ciepła, drewnem, węglem, gazem, by wybrać to tanie, które ogrzeje Twój dom i będzie dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gdy poznasz dokładne koszty, co do złotówki wtedy może się okazać, że na przykład nowoczesne, wygodne w obsłudze i bezpieczne dla środowiska pompy ciepła, których nie rozważałeś w ogóle, będą najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem? To proste, sprawdź to na liczbach.

Ogrzewanie mieszkań i firm drożeje. Czy w kolejnym roku poniesiesz rekordowe koszty? Dzięki kotłom na pellet Quad możesz sporo zaoszczędzić.

 


Poznaj dokładny koszt ogrzewania w całym budynku — dokładniej się nie da

Stworzyliśmy dla właścicieli domów specjalny kalkulator liczący z największą dokładnością koszty ogrzewania budynku każdym z najpopularniejszych surowców. Po wprowadzeniu do kalkulatora wspomnianych w artykule parametrów oraz pozostałych jak rodzaj taryfy od dostawcy prądu, uwzględnienia stosowania krzywej grzewczej lub temperatury zasilania, danych i innych po kilku sekundach wiesz dokładnie jaki typ ogrzewania jest dla Ciebie najkorzystniejszy, a które ogrzewanie jest drogie. Koszty przedstawiamy według cen surowców (węgla, gazu, drewna itp.) w danej chwili aktualnych na polskim rynku. Włącz nagranie poniżej i zobacz, jak kalkulator działa i liczy dokładne koszty ogrzewania.

Zobacz również

Kotły na drewno

Wybór kotła zgazowującego drewno na główne źródło ogrzewania przechodzi w Polsce swoisty renesans. W porównaniu do tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, urządzenia te zapewniają wyższą efektywność energetyczną oraz niższe emisje szkodliwych substancji. Dzięki zaawansowanej

Kotły na pellet

Pellet to ekologiczne i efektywne paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry czy zrębki. W formie granulatu charakteryzuje się wysoką wartością opałową, porównywalną z drewnem, a

Kotły na pellet

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że nadszedł czas, aby odpowiednio przygotować kotłownię do nadchodzącej zimy. Dla właścicieli domów z systemami grzewczymi opartymi na kotłach, kluczowe jest zapewnienie, że wszystko działa

Zamów konsultację
z ekspertem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie, domu albo otrzymać wycenę — zamów konsultację z ekspertem.

To ok. 15-minutowa rozmowa telefoniczna z osobą, która na co dzień zajmuje się doborem urządzeń grzewczych pod kątem mocy i indywidualnych wymagań. Na podstawie tego, co nam powiesz podpowiemy Ci, które urządzenie będzie najbardziej efektywne.

Zamów konsultację
z ekspertem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie, domu albo otrzymać wycenę — zamów konsultację z ekspertem.

To ok. 15-minutowa rozmowa telefoniczna z osobą, która na co dzień zajmuje się doborem urządzeń grzewczych pod kątem mocy i indywidualnych wymagań. Na podstawie tego, co nam powiesz podpowiemy Ci, które urządzenie będzie najbardziej efektywne.