Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?

 

Chcesz sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne swojego domu? Zobacz, jakie parametry trzeba przeanalizować i jak to zrobić.

Po przeczytaniu naszego tekstu będziesz wiedzieć:

 • jakie dane są potrzebne do obliczenia zapotrzebowania budynku na energię,

 • co to jest wskaźnik energii pierwotnej, użytkowej i końcowej,

 • jak zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię.

Każdy chciałby mieć dom, który jest energooszczędny. Dzięki temu można co miesiąc płacić mniejsze rachunki za energię i oszczędzać duże kwoty.

Ale zarówno właściciele starych budynków mieszkalnych, jak i ci, którzy dopiero budują swój dom, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele czynników wpływa na zapotrzebowanie energetyczne domu.

Żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną starego budynku, wystarczy wykonać termomodernizację — to fakt. Tylko, które materiały izolacyjne będą odpowiednie? Jaki jest współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych? Czy w domu występują mostki termiczne?

Z kolei nowe domy powstają już z uwzględnieniem wskaźników związanych z zapotrzebowaniem energetycznym. Możesz więc już na etapie budowy domu wiedzieć, ile potencjalnie wyniosą Twoje rachunki za energię.

No dobrze. Ale jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu? Najpierw trzeba zebrać dane o wskaźnikach, które mają największy wpływ na to, ile energii potrzebuje Twój dom. Będzie prościej, gdy dowiesz się więcej na ich temat.

Wskaźnik energii pierwotnej (EP)

Na początek trzeba sprawdzić, ile wynosi energia pierwotna naszego domu. Powszechnie wskaźnik ten jest znany jako wskaźnik EP. Określa, jakie jest roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, biorąc pod uwagę:

 • centralne ogrzewanie

 • chłodzenie

 • wentylację

 • przygotowanie ciepłej wody użytkowej

 • oświetlenie

 • podłączenie urządzeń AGD, TV, systemów bezpieczeństwa i wszystkich innych urządzeń, które zużywają energię elektryczną.

 

Od czego zależy wskaźnik EP?

A co w największym stopniu wpływa na wartość wskaźnika EP? Decydujące znaczenie mają:

 • jakość izolacji termicznej budynku

 • jakość materiałów budowlanych (parametry termiczne)

 • wielkość przeszkleń i ich usytuowanie

 • lokalizacja budynku (region klimatyczny)

 • rodzaj wentylacji.

Wskaźnik energii użytkowej EU?

Potem trzeba obliczyć energię użytkową, czyli wskaźnik EU. To wskaźnik, który dostarcza informacji o tym, ile energii jest potrzebne dla każdego metra kwadratowego budynku. Przykładowo: jeśli budujesz nowy dom, to za pomocą tego wskaźnika możesz przewidzieć, jakie będą koszty zapotrzebowania energetycznego, a informacja o tym wskaźniku powinna być dołączona do projektu budynku.

Od czego zależy wskaźnik EU?

Obliczanie wskaźnika EU nie należy do najłatwiejszych — czynniki, które na niego wpływają są zróżnicowane. Oto najważniejsze z nich:

 • typ i konstrukcja dachu oraz ścian

 • forma termoizolacji, a także poziom termoizolacyjności okien i drzwi

 • rodzaj wentylacji budynku (i powiązany z tym poziom strat ciepła)

 • lokalizacja budynku

 • usytuowanie budynku względem stron świata (ekspozycja domu na słońce).

Im niższy wskaźnik energii użytkowej, tym mniejsze straty ciepła budynku. A konkretniej, jeśli wskaźnik energii użytkowej nie przekracza 40 kWh/m2 to może być uznany za zadowalający.

Wskaźnik energii końcowej

Ostatni parametr to wskaźnik energii końcowej (EK) pokazujący ilość energii dostarczonej do budynku, która gwarantuje odpowiednią temperaturę w domu, przy uwzględnieniu strat w wytwarzaniu oraz przesyłaniu ciepła.

Od czego zależy wskaźnik EK?

O wysokości wskaźnika energii końcowej decyduje m.in. sprawność źródła ciepła, którym ogrzewasz dom (np. pompy ciepła, kotła gazowego lub kotła na pellet). Tutaj duże znaczenie będzie miało także to, czy budynek jest ocieplony oraz, czy wentylacja jest wydajna.

Od czego zależy zapotrzebowanie energetyczne domu?

Jak się okazuje, zapotrzebowanie na energię cieplną zależy od wielu czynników. Znaczenie mają bardziej oczywiste parametry takie jak izolacyjność termiczna przegród ścian, okien, drzwi i dachu. Ale w grę wchodzi także energooszczędność sprzętów RTV i AGD, jak również region klimatyczny, w którym znajduje się dom. Inny będzie wynik zapotrzebowania energetycznego Twojego domu, jeśli mieszkasz w rejonach górskich lub na Suwalszczyźnie, a inny, jeśli dom zlokalizowany jest w cieplejszych rejonach Polski, takich jak Nizina Śląska czy zachodnia część Kotliny Sandomierskiej.

Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu?

Co to jest projektowe obciążenie cieplne domu?

Zacznijmy od tego, że dla zapotrzebowania energetycznego domu najważniejszym parametrem jest projektowe obciążenie cieplne. To parametr, który określa moc źródła ciepła potrzebnego do ogrzania budynku dla określonych warunków. Na podstawie jego wartości można dobrać właściwą moc źródła ciepła, a także grzejników i/lub ogrzewania podłogowego dla naszego domu.

Dla typowego nowego domu, projektowe obciążenie cieplne powinno wynosić 6-12 kW. Żeby je wyliczyć, najpierw na podstawie m.in. projektu domu i posadowienia budynku na działce trzeba obliczyć straty ciepła. Następnie, gdy zsumujemy wszystkie straty ciepła z budynku, otrzymamy wartość projektowego obciążenia cieplnego. Chociaż parametr projektowego obciążenia cieplnego nie odzwierciedla rzeczywistości 1:1 (do obliczeń wykorzystuje się normy, w których zastosowane są uproszczenia) to jednak jest na tyle dokładny, by precyzyjnie dobrać moc źródła ciepła do domu. To istotne, ponieważ jeśli moc pompy ciepła lub kotła gazowego będzie zbyt duża, to może nie tylko zużywać zbyt dużą ilość energii i powodować problemy z eksploatacją urządzenia, ale także całe przedsięwzięcie będzie przeinwestowane. Z kolei, jeśli moc urządzenia będzie zbyt mała, to dom będzie niedogrzany.

Jakie dane potrzebne są do obliczenia zapotrzebowanie energetycznego domu?

Żeby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego, trzeba najpierw skompletować dane. Można je pozyskać na 3 sposoby.
 • 1) Wartość projektowego obciążenia cieplnego można sprawdzić bezpośrednio w projekcie architektonicznym budynku. Dane zawarte w projekcie są najbardziej dokładne.
 • 2) Można przeprowadzić audyt energetyczny wraz z obliczeniami OZC (obliczenia zapotrzebowania ciepła). To zadanie dla wyspecjalizowanych firm. Im mniej będzie niewiadomych podczas wykonywania audytu (np. informacje o tym, czy podłoga jest ocieplona), tym wyliczenia będą dokładniejsze. Audyty energetyczne budynku są dziś na wyciągnięcie ręki — można stosunkowo łatwo uzyskać na nie dofinansowanie.
 • 3) Skorzystać można także z dostępnych online kalkulatorów energetycznych. W tym wypadku ryzyko błędu jest bardzo duże, a uzyskane dane to szacunki oparte na szacunkach.

Sprawdź też: Dofinansowanie do pomp ciepła. Jaką kwotę można otrzymać?

Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Zacznijmy od pytania: skąd masz wiedzieć, że zmniejszenie zapotrzebowania na energię i wykonanie termomodernizacji są konieczne? Sygnałami alarmowymi powinny być przede wszystkim zbyt wysokie koszty ogrzewania oraz brak komfortu cieplnego przy dużym zużyciu energii lub paliwa. Żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, trzeba ustalić poziom zapotrzebowania energetycznego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na izolację budynku, stan techniczny dachu, okien, drzwi, a także rodzaj systemu ogrzewania.

Sprawdź: Ocieplenie domu, czyli jak zmniejszyć koszty ogrzewania o połowę.

Czy zapotrzebowanie energetyczne wpływa na energię pobieraną przez pompę ciepła?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy warto zainwestować w system ogrzewania, jakim jest pompa ciepła. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to ustalenie energetycznego zapotrzebowania domu będzie bardzo istotne. Dlaczego? Pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej do prawidłowego działania. Jeśli zapotrzebowanie domu na energię cieplną będzie niskie, to Twoje comiesięczne rachunki za energię również będą niskie, a cała inwestycja szybciej się zwróci.

Metraż, stopień termoizolacji przegród zewnętrznych, rodzaj wentylacji, ilość zużywanej wody użytkowej, stare grzejniki czy ogrzewanie podłogowe — wszystko to będzie miało wpływ na to, jakiej pompy ciepła potrzebujesz. Im dokładniejsze masz informacje, tym możesz lepiej dopasować pompę ciepła pod kątem mocy. Unikniesz wtedy sytuacji, w której pompa miałaby zbyt dużą lub zbyt małą moc, a urządzenie będzie zapewniać dokładnie tyle ciepła, ile potrzebuje Twój dom.

Jak obliczyć, ile energii będzie potrzebować pompa ciepła, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne domu?

Ten film przygotowaliśmy po to, wyjaśnić jak obliczyć przyszłe koszty ogrzewania budynku przy założeniu, że źródłem ciepła jest pompa ciepła. Do obliczeń potrzebne będą dane o zapotrzebowaniu energetycznym domu. Zobacz nasze wideo i dowiedz się, jakie będą koszty ogrzewania twojego domu pompą ciepła.

Szukasz idealnej pompy ciepła? Zobacz: Ranking Pomp Ciepła – Monoblokowych

Podsumowanie

Czy obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku rozwiąże problem wysokich kosztów za energię? Z pewnością nie. Ale z całą pewnością jest dobrym punktem wyjścia do tego, żeby zaplanować właściwe rozwiązania, dzięki którym ani jeden kilowat energii elektrycznej i cieplnej w Twoim domu nie będzie marnowany. Każdy budynek mieszkalny może posiadać inne zapotrzebowanie na energię. Dlatego obliczenia muszą zostać przeprowadzone indywidualnie dla każdego domu. Ściany i przegrody, które na pierwszy rzut oka wydają się szczelne, po sprawdzeniu przez ekspertów mogą okazać się główną przyczyną marnowania energii cieplnej.

Właśnie dlatego warto obliczyć zapotrzebowania energetycznego budynku. Niezależnie od tego, czy poprosisz o pomoc ekspertów, czy zrobisz to we własnym zakresie — mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci ten proces.

A jeśli szukasz idealnego systemu ogrzewania, to możemy pomóc Ci dopasować je do potrzeb Twojego domu. Wykonamy precyzyjne obliczenia, sprawdzimy warunki techniczne i specyfikę użytkowania budynku. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, żeby wybrać możliwe energooszczędny system grzewczy dla swojego domu.

Zobacz również

Pompa ciepła

Montaż pompy ciepła i rola dobrze wykonanej instalacji Potocznie myśli się, że montaż pompy ciepła to proste podłączenie urządzenia do istniejącej instalacji. Nic bardziej mylnego. Aby pompa ciepła mogła funkcjonować, potrzeba złożonej instalacji zbudowanej

Pompa ciepła

Od czego zależy cena pompy ciepła czyli poznaj wszystkie elementy wpływające na jej koszt Ostatnie lata są niewątpliwie okresem rosnącej świadomości związanej z bezpieczeństwem energetycznym, docenianiem odnawialnych źródeł energii oraz możliwościami ogrzewania budynków –

Kotły na drewno , Kotły na pellet , Pompa ciepła

Tanie ogrzewanie? Jak je wybrać, by płacić najtaniej i nie żałować   Czy tanie ogrzewanie jest w dzisiejszych czasach w ogóle możliwe? W Internecie znajdziesz mnóstwo porad, o tym jak tanio ogrzewać dom. Mimo

Zamów konsultację
z ekspertem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie, domu albo otrzymać wycenę — zamów konsultację z ekspertem.

To ok. 15-minutowa rozmowa telefoniczna z osobą, która na co dzień zajmuje się doborem urządzeń grzewczych pod kątem mocy i indywidualnych wymagań. Na podstawie tego, co nam powiesz podpowiemy Ci, które urządzenie będzie najbardziej efektywne.

Zamów konsultację
z ekspertem

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie, domu albo otrzymać wycenę — zamów konsultację z ekspertem.

To ok. 15-minutowa rozmowa telefoniczna z osobą, która na co dzień zajmuje się doborem urządzeń grzewczych pod kątem mocy i indywidualnych wymagań. Na podstawie tego, co nam powiesz podpowiemy Ci, które urządzenie będzie najbardziej efektywne.

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.