Straty ciepła spowodowane brakiem ocieplenia domu to tak naprawdę straty finansowe. Każda podwyżka cen energii i surowców energetycznych pogarsza sytuację — mając nieocieplony dom w każdym sezonie grzewczym tracisz coraz więcej pieniędzy.
Na koszt ogrzewania domu wpływa zarówno to, czy dom jest odpowiednio ocieplony, jak i rodzaj systemu grzewczego. Nawet najbardziej wydajna pompa ciepła lub kocioł gazowy nie będą efektywne kosztowo, jeśli budynek mieszkalny będzie nieocieplony. Właśnie dlatego obniżenie rachunków za ogrzewanie najlepiej zacząć od porządnego ocieplenia domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Dlaczego warto ocieplić dom;
-
Jaki błąd jest często popełniany podczas ocieplania domu
-
Rodzaje materiałów izolacyjnych — o czym warto wiedzieć
-
Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem
-
Czym ogrzewać dom, żeby było najtaniej
-
Koszty ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 125 m2 ocieplonego i nieocieplonego
-
Kiedy zwrócą się koszty ocieplenia domu
Dlaczego warto ocieplić dom?
Zanim przejdziemy do kwestii materiałów izolacyjnych — sprawdźmy, jakie są zalety ocieplenia domu.
Przede wszystkim zmniejszysz wydatki na ogrzewanie — Twoje rachunki mogą spaść nawet o połowę. Dokładne obliczenia znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jednak oszczędności to nie wszystko. Jeśli ocieplisz dom, to sprawisz, że będzie energooszczędny, a dzięki temu wzrośnie jego wartość rynkowa. Mało kto myśli o tym ocieplając dom, a tymczasem jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie ceny nieruchomości.
Korzyści z ocieplonego domu uzyskasz także latem — budynek będzie wolniej się nagrzewał, a jeśli korzystasz z klimatyzacji, to obniżysz rachunki za chłodzenie. Co więcej, odpowiednia szczelność domu zlikwiduje przeciągi i nie pozwoli na rozwój pleśni oraz grzybów w pomieszczeniach.
Czy warto ocieplić dom? Nie ma wątpliwości, że tak. A czy można popełnić przy tym błąd, który sprawi, że będzie to działanie nierentowne? Niestety tak — i popełnia go wielu właścicieli domów jednorodzinnych.
Jaki błąd jest często popełniany podczas ocieplania domu?
Jeśli nie zaczniesz ocieplenia domu od audytu energetycznego to istnieje ryzyko przeinwestowania lub niedoinwestowania przedsięwzięcia. W każdym z tych przypadków będziesz stratny. Dlatego warto zdecydować się na audyt energetyczny i mieć pewność, że dobierasz materiały izolacyjne o takich parametrach, jakich potrzebuje Twój dom, oraz że izolujesz wszystkie obszary, przez które ucieka ciepło. Przy ociepleniu domu ważny jest też współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne i likwidacja mostków termicznych.
Audyt energetyczny chroni przed podjęciem nierozsądnych decyzji np. o zastosowaniu zbyt grubego styropianu lub izolowaniu powierzchni, które tego nie wymagają.
Obawiasz się wysokich kosztów audytu energetycznego? Niepotrzebnie. Tak samo, jak na ocieplenie budynku i wymianę źródła ciepła — na audyt energetyczny również możesz otrzymać dofinansowanie.
Rodzaje materiałów izolacyjnych — o czym warto wiedzieć?
W nieocieplonym domu ciepło może uciekać przez dach, ściany, fundamenty, okna i drzwi. Żeby jednak prawidłowo przeprowadzić ocieplenie i zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę, firma wykonująca usługę musi dobrać odpowiedni materiał izolacyjny. Wybór odpowiedniego materiału pozwoli zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne.
A czym najlepiej ocieplić dom? Zanim porozmawiasz z wykonawcą, poznaj najważniejsze właściwości popularnych materiałów izolacyjnych: styropianu, wełny mineralnej i styroduru.
Płyty styropianu (styropian)
Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem ociepleniowym są płyty styropianowe. Dlaczego? Przede wszystkim styropian jest lekki, a dzięki temu nie obciąża konstrukcji budynku. Ma także świetne właściwości izolacyjne — współczynnik przewodzenia ciepła styropianu jest bardzo niski. Styropian jest też trwały i łatwy w montażu, a co bardzo ważne – ma stosunkowo wysoką odporność na wilgoć. A jakie są minusy styropianu? Jedną z nielicznych wad jest to, że w przeciwieństwie do wełny mineralnej, styropian ma niskie właściwości wygłuszające.
Wełna mineralna
Ocieplenie wełną mineralną jest również bardzo popularne. Wełna jest bardziej elastyczna od styropianu, dzięki czemu można nią szczelnie wypełnić nawet najbardziej nierówne powierzchnie. Wełna mineralna jest ognioodporna, ale nie jest odporna na wilgoć — jeśli nasiąknie wodą, to obniżają się jej parametry izolacyjne. Jedną z największych zalet wełny mineralnej jest to, że ma świetne parametry wygłuszające. Jeśli Twój dom jest usytuowany przy ruchliwej drodze, to ocieplenie domu wełną mineralną będzie lepszym rozwiązaniem, niż zastosowanie styropianu.
Styrodur
Styrodur to materiał izolacyjny, który podobnie jak styropian wytwarzany jest z polistyrenu. Różnicą jest to, że jest cieńszy od styropianu, ma większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym ma taką samą wartość izolacyjną jak styropian. Styrodur jest także mrozoodporny i nie nasiąka wodą. Ocieplenie domu styrodurem pozwala zaoszczędzić miejsce – niemniej jednak, jest to rozwiązanie droższe od styropianu.
Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem?
Jaki jest koszt ocieplenia budynku mieszkalnego? Ceny ocieplenia domu styropianem zależą od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
- Rodzaj materiału izolacyjnego (jaka grubość styropianu lub wełny mineralnej)
- Powierzchnia domu
- Kształt budynku (regularny czy nieregularny)
- Rodzaj dachu (skośny z poddaszem czy płaski)
- Rodzaj i liczba okien (dwuszybowe czy jednoszybowe)
- Lokalizacja domu
Według muratordom.pl (dane z sierpnia 2022 r.) ocieplenie domu styropianem o grubości 20 cm kosztuje od 115 zł/m2 (w cenę wliczone są koszty materiałów i robocizny) aż do 245 zł/m2.
Koszty ocieplenia domu styropianem są dla Ciebie za wysokie? To nie problem. Tak samo, jak na audyt energetyczny i na wymianę źródła ciepła, możesz stosunkowo łatwo otrzymać dofinansowanie ocieplenia domu, na co pozwalają programy rządowe regionalne i krajowe.
Sprawdź: Dofinansowanie do pomp ciepła. Jaką kwotę można otrzymać?
Czym ogrzewać dom, żeby było najtaniej?
Powietrzne pompy ciepła
Ze wszystkich systemów grzewczych najbardziej ekonomicznym, wydajnym i energooszczędnym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. To dlatego, że źródłem ciepła jest wtedy powietrze, a przez to zapotrzebowanie na energię jest o wiele niższe, niż w przypadku innych systemów grzewczych. Pompy ciepła można łączyć z fotowoltaiką, dzięki czemu uzyskujesz całkowicie bezemisyjny system i uniezależniasz się od cen prądu. Dodatkowo pompy ciepła mogą pracować bardzo cicho, nie wymagają codziennej obsługi, a co równie istotne — mają dwa razy dłuższą żywotność (25 lat), niż przeciętny kocioł gazowy (12 lat).
Warto również wiedzieć o tym, że pompa ciepła powinna być zintegrowana z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Jeśli jednak w swoim domu masz już zamontowane wysokotemperaturowe grzejniki, to nie oznacza, że musisz zrezygnować z pompy ciepła — jest na to rozwiązanie. Na rynku dostępne są także specjalne, wysokotemperaturowe pompy ciepła, które są oparte na czynniku R290 i dzięki temu dobrze współpracują z grzejnikami.
Żeby jednak pompa ciepła działała efektywnie powinien zostać spełniony jeden podstawowy warunek, a mianowicie — budynek musi być dobrze ocieplony. Z dalszej części artykułu dowiesz się, ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła domu nieocieplonego i ocieplonego.
Kotły na gaz i kotły na pellet
Pod kątem kosztów i efektywności drugim najlepszym rozwiązaniem jest kocioł na gaz. Tylko żeby móc sobie pozwolić na taki system, potrzebne jest przyłącze do gazu. W porównaniu do pompy ciepła, ogrzewanie kotłem gazowym jest droższe, ale podobnie jak pompa ciepła, kocioł gazowy pracuje bezobsługowo.
A co, jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup pompy ciepła i jednocześnie nie masz przyłącza do sieci gazowej? W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie kocioł na pellet. Automatyczne kotły na pellet zapewniają wysoką sprawność cieplną, a do tego są bardzo wygodne w obsłudze. Zaawansowany system sterowania sprawia, że na obsługę takiego kotła wystarczy poświęcić tylko kilkanaście minut tygodniowo. Najbardziej nowoczesne modele pozwalają na zdalne nadzorowanie pracy kotła za pomocą aplikacji. Co więcej, podobnie jak pompy ciepła i kotły na gaz, kotły na pellet również są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ pellet jest odnawialnym źródłem energii.
Jeśli już posiadasz kocioł na ekogroszek, węglowy lub olejowy to wymiana kotła nie jest jedynym rozwiązaniem. Zamiast tego można zdecydować się na usługę modernizacji kotła, dzięki której stary kocioł zostanie wyposażony w nowoczesny palnik na pellet z obrotową komorą spalania. To relatywnie niedrogie rozwiązanie, które również pozwoli Ci uzyskać oszczędności na ogrzewaniu.
Przeczytaj ten artykuł, żeby poznać szczegółowe porównanie poszczególnych źródeł ciepła: Instalacja grzewcza w domu – na co zwrócić uwagę na etapie projektu i wykonania?
Koszty ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 125 m2 ocieplonego i nieocieplonego
Koszty ogrzewania – dom nieocieplony z ogrzewaniem grzejnikowym
Powierzchnia domu: 125 m2
Ocieplenie dachu skośnego z poddaszem: wełna mineralna 10 cm
Okna: dwuszybowe współczesne
Materiał budowlany: Porotherm
Pompa ciepła KIPI Hero Premium Q15 R290
Szacowana moc grzewcza (CO + CWU): 11,5 kW
Zużycie ciepła na ogrzewanie w sezonie 2021/2022 (bez CWU): 23 219 kWh
Roczne koszty ogrzewania: 7 047, 13 PLN
Koszty ogrzewania – dom ocieplony z ogrzewaniem grzejnikowym
Powierzchnia domu: 125 m2
Ocieplenie domu: styropian 15 cm
Ocieplenie dachu skośnego z poddaszem: wełna mineralna 30 cm
Ocieplenie podłogi: styropian 10 cm
Materiał budowlany: Porotherm
Okna: dwuszybowe współczesne
Pompa ciepła: KIPI HERO Premium Q9 R290
Szacowana moc grzewcza (CO + CWU): 6,4 kW
Zużycie ciepła na ogrzewanie w sezonie 2021/2022 (bez CWU): 11 802 kWh
Roczne koszty ogrzewania — 3 764,43 PLN
Koszty ogrzewania – dom ocieplony z ogrzewaniem podłogowym
Powierzchnia domu: 125 m2
Ocieplenie domu: styropian 15 cm
Ocieplenie dachu skośnego z poddaszem: wełna mineralna 30 cm
Ocieplenie podłogi: styropian 10 cm
Materiał budowlany: Porotherm
Okna: dwuszybowe współczesne
Pompa ciepła: KIPI HERO Premium Q8 R32
Szacowana moc grzewcza (CO + CWU): 6,4 kW
Zużycie ciepła na ogrzewanie w sezonie 2021/2022 (bez CWU): 11 802 kWh
Roczne koszty ogrzewania — 2 743,23 PLN
Jak się okazuje różnica kosztów ogrzewania domu ocieplonego i nieocieplonego jest naprawdę duża. Wystarczy, że ocieplisz dom a koszty ogrzewania spadną o połowę. Ocieplając dom 125 m2, który ma grzejniki i jest ogrzewany pompą ciepła, Twoje roczne rachunki mogą obniżyć się o ok. 46%, co daje oszczędności rzędu nawet 3 280 zł rocznie! Z kolei, jeśli ocieplisz dom z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła, to różnica będzie jeszcze większa – roczne koszty ogrzewania będą o ok. 61% niższe, a to oznacza, że rocznie możesz oszczędzasz nawet 4 300 zł.
Czy wiesz, że…?
Nawet najlepsze okno ma izolacyjność ok. 4 razy mniejszą niż ściana. Dlatego zawsze największe straty ciepła występują w okolicach okien i drzwi tarasowych. Jeśli Twój dom ma dużo okien o dużej powierzchni to można w ich pobliżu w podłodze zamontować tzw. grzejniki kanałowe, które będą grzały mocniej, niż pozostała część podłogówki. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której grzejące równomierne ogrzewanie podłogowe, nie pokrywa nierównomiernych strat ciepła w pomieszczeniu.
Podsumowanie
Obliczenia, które przeprowadziliśmy, czarno na białym pokazują, że niezależnie od tego, czym ogrzewasz dom — im lepiej będzie ocieplony, tym poniesiesz niższe koszty eksploatacyjne. Ta zasada dotyczy zarówno nowych, jak i starych budynków mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę na te różnice i zainwestować w ocieplenie domu – zwłaszcza, jeśli zastanawiasz się nad tym, by zmodernizować ogrzewanie.
Chcesz ocieplić dom i zmienić źródło ciepła w swoim domu? Pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojego budynku.